30.07.2024
JO 2024. David Popovici, medalie de aur la 200 de metri liber, după 20 de ani de la ultimul titlu olimpic pentru România - GALERIE FOTO

David Popovici a câștigat, luni seara, medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Paris, la proba de 200 de metri liber, cu timpul de 1:44:72, după o cursă cu un final dramatic, terminând la doar două sutimi de locul doi.

Vedeți în galeria de mai jos imagini emoționante cu trăirile lui David înainte de proba de 200 de metri liber, lupta din timpul cursei și bucuria de după victorie.

Premieră pentru Republica Moldova! Judocanul Denis Vieru a cucerit medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Paris - FOTO/VIDEO

Popovici a încheiat cursa într-un minut, 44 de secunde şi 72 de sutimi. El a fost urmat de britanicul Matthew Richardson (1:44:74) şi de americanul Luke Hobson (1:44:79).

Este primul titlu olimpic din cariera lui Popovici, care va împlini 20 de ani la 15 septembrie.

Popovici a fost al doilea după prima lungime de bazin, a fost al treilea după 100 de metri, apoi a urcat pe doi la 150 de metri, reuşind să îl devanseze pe britanicul Matthew Richards pe ultimii metri ai cursei.

Popovici a fost cel mai rapid atât în serii (1 min 45 sec 65/100), cât şi în semifinale (1 min 44 sec 53/100).

Sportivul român, care a adus prima medalie României la JO 2024, va mai evolua la Paris şi în proba de 100 m liber, ale cărei serii sunt programate marţi (12:15), când vor avea loc şi semifinalele (21:30).

Drumul spre Paris! Povestea paralimpicului Ion Basoc: „În 2017 am început să-mi pierd brusc vederea. În câteva săptămâni de la 100% a ajuns la 2%” - VIDEO

Ultima medalie olimpică a înotului românesc datează din 2004, când Camelia Potec lua aurul la 200 m liber la Atena, iar Răzvan Florea bronzul la 200 m spate.

David Popovici a adus a 91-a medalie de aur pentru România în istoria Jocurilor Olimpice.

SURSĂ FOTO: PROFIMEDIA