02 aprilie 2026, 11:35

Pregătiri intense pentru Rock Simfonic! De ce a acceptat Satoshi provocarea lui Adriano Marian în plină febră Eurovision și ce duete inedite ne așteaptă - VIDEO

Satoshi și Andriano Marian
Facebook/ Satoshi și Andriano Marian

Au mai rămas câteva zile până la „Rock Simfonic”, ediția a treia. Dirijorul Andriano Marian, alături de soliști, se află pe ultima sută de metri cu pregătirile, pentru a aduce pe scenă un spectacol la cel mai înalt nivel. Care este atmosfera, dar și ce alte surprize mai pregătesc, află dintr-un material marca „O Seară Perfectă”.

„Suntem la a doua repetiție de rock simfonic, un proces normal pentru orice concert. De obicei facem seara, când, mă rog, toți pot, și care de la locuri, care de la școală și mai departe. Și asta va fi, de fapt, prima repetiție cu soliștii, așa că urmează să-i cunoaștem. Adică și noi urmează să vedem cum va suna asta”, a spus Andriano Marian, dirijor.

Energia tinerilor instrumentiști sub bagheta lui Adriano Marian

În calitate de dirijor al Moldovan Național Youth Orchestra, Andriano Marian păstrează tradiția de a implica tineri instrumentiști în proiect.

„Pe Youth Orchestra încercăm să păstrăm o vârstă medie de 22 de ani. Bine, că am parte, de exemplu, peste 30. Avem băieți foarte tineri, care, apropo, au 16, 17, 18 ani. În partea aceasta, tot domnișoare care au 17 și 18 ani, o orchestră, încercăm să o menținem vie, adică să fie cât mai tânără orchestra și, în primul rând, să fie educativ, da, pentru aceștia, să poată cânta în fața unui public mare, să treacă un repertoriu interesant pentru ei. E o experiență, aș spune, destul de bună și unică pentru ei. Adolescenții sunt și mai entuziasmați de muzică, adică sunt plini de hormoni, de viață, deci cumva ei sunt un material foarte bun de a lucra”, a povestit Andriano Marian.

 Andriano Marian
 Andriano Marian/ Arhiva PRO TV

„Pentru mine este o plăcere foarte mare să particip la acest concert pentru că este un concert spectaculos, se cântă o muzică foarte interesantă și asta e a doua ediție la care eu particip. Am mai participat la ediția a doua, acum o să fie ediția a treia și trebuie să fie un program foarte captivant, ceva melodii noi au mai apărut, melodii foarte interesante, care mai sunt și populare, știute, pe care noi până acum nu le-am interpretat, nu le-am cântat la niciun concert”, a spus Alexei Șvețchi, instrumentist.

Citeste si : Natalia Ciobanu, travel bloggerul din Republica Moldova, care a vizitat 170 de țări. Impresii și planuri de călătorii pentru viitor: „Experiența pe care am trăit-o cu poporul Tuareg a fost pentru mine ceva wow” - VIDEO

Satoshi este unul dintre artiștii care va urca pentru prima dată pe scena Rock Simfonic.

„Ne bucurăm să lucrăm cu Vlad deja de trei ani și mă bucur că este la primul nostru rock simfonic. Desigur, probabil a fost logistic cam complicat pentru el, că acum e în febra pregătirii pentru Eurovision, dar ne bucură că va fi și va cânta nu doar muzica lui, inclusiv „Viva Moldova”, pe care vom face așa într-un stil mai rock, dar vom face și Linkin Park, va cânta în duet cu Pavel Orlov și o altă piesă rock cu Ileana, care este o solistă tânără, și deci va avea două duete interesante, așa că sunt curios și eu să văd cum o să cânte faza aia de hip-hop în Linkin Park”, a adăugat Andriano Marian.

Satoshi: Între febra Eurovision și plăcerea muzicii rock

„Este o plăcere pentru că pot să cânt chestiile care m-au inspirat când eram mic, și în același timp pot să cresc cumva. Eu aș vrea să fiu acum un pic mai puțin încărcat ca să primesc plăcere de la experiența asta. Nu știu cât de mult o să reușesc, dar estimez orchestra aceasta și pe Adriano Marian, care de fiecare dată a fost foarte deschis. Așa că nu am putut să refuz. În mod normal, în punctul acesta al vieții, când se întâmplă foarte multe, cred că aș fugi să dorm două ore, dar nu pot, pentru că e un eveniment mare, frumos, o să vină multă lume, el se întâmplă relativ rar. Respectiv, m-aș simți după asta cumva dezamăgit de mine că am refuzat un eveniment fain și n-am fost parte dintr-o chestie mare, impresionantă”, a povestit Satoshi, interpret.

Satoshi
Satoshi/ Instagram

De această dată, artistul pregătește și colaborări inedite pe care publicul nu le-a mai văzut până acum.

„Pentru prima dată cânt cu Pavel Orlov în scenă și da, cu Ileana. Cu Ileana noi  ne cunoaștem mai mulți ani, dar eu duete cu alți bărbați nu prea am mai avut cumva, duete cu domnișoare sau doamne am mai avut, că este mai firesc pentru mine, dar nu prea am mai cântat așa. Eu sper să reușim să ne conectăm, să ne apropiem mai mult către eveniment, ca să nu pară că am livrat un număr așa, am repetat, l-am livrat și ne-am dus, dar asta o să se întâmple pe la repetiție, în backstage”, a adăugat el.

Duete în premieră și emoții de backstage

„Cu Vlad este prima noastră colaborare, deci noi ne cunoaștem, am mai colaborat la alte evenimente, în sens că eu am pregătit un corp pentru piesa lui de la „Născut în Moldova”. În cadrul acesta am colaborat, dar așa, să cântăm în duet, este prima dată. Foarte bine, foarte nice, Vlad e băiat talentat, foarte plăcut de lucrat, foarte nice, adică noi ne cunoaștem de mult timp, așa că nu a fost un șoc cultural sau ceva să lucrăm împreună. Foarte bine, va fi un duet foarte frumos, nou, inclusiv pentru Euphor, adică este o premieră, cred că va fi minunat”, a precizat Ileana, interpretă.

Ileana
Ileana/ Instagram

Cu doar câteva zile înainte de concert, emoțiile sunt tot mai intense pentru toți cei implicați.

„Nu pot zice că experiența ajută cumva, dar, desigur, am emoții, pentru că port nu doar responsabilitatea muzicală, dar port și responsabilitatea logistică, pentru că sunt și organizatorul acestui eveniment, adică cumva toți pe capul meu. Mă ajută foarte mulți colegi, dar îmi fac emoții, desigur, ca să fie totul bine, să plece toți acasă fericiți, deci asta cumva, și vrei, nu vrei, ai emoții”, a spus Ileana.

Deși Ileana a mai lucrat cu orchestra, aceasta este prima sa apariție în formatul Rock Simfonic.

„La Rock Symphonic este prima mea ieșire cu Youth Orchestra. În general am mai lucrat cu ei, dar anume în ediția Rock Symphonic prima dată. Am emoții mari, emoții pozitive, deoarece genul de rock este unul foarte apropiat mie, deci eu ador să cânt acest gen de muzică. Am să cânt una din piesele mele preferate „Ever”, adică din toate timpurile, și sunt sigură că acești muzicieni talentați, știu că voi avea alături artiști superbi, profesioniști, minunați și doar emoții pozitive. Doar îndemn ca cât mai multă lume să se alăture acestui eveniment, să primească plăcere”, a mai adăugat interpreta.

Citeste si : Cristina Milici își donează ziua de naștere pentru a ajuta copiii din medii defavorizate - FOTO

Cine este Andriano Marian

Andriano Marian este un dirijor de la noi din țară care a studiat în România, iar după întoarcerea în Moldova, a creat„Moldovan National Youth Orchestra”. A început să cânte la trompetă la vârsta de 6 ani.

Cine este Satoshi

Vlad Sabajuc aka Satoshi este un interpret din Republica Moldova care a devenit cunoscut datorită unor piese precum: „Mama mi-a spus”, „I love you”, „Noaptea pe la 3”.

Cine este Ileana

 O prezență proaspătă și carismatică în peisajul muzical autohton, Ileana este o solistă care se remarcă prin versatilitatea vocală. 

Cine este Alexei Șvețchi 

Reprezentant al tinerei generații de muzicieni din cadrul Moldovan National Youth Orchestra, Alexei întruchipează spiritul de continuitate al proiectului. Aflat la a doua experiență în formatul Rock Simfonic, el face parte din nucleul de instrumentiști dedicați care transformă partiturile clasice în energie pură pe scenă.